Към съдържанието

Снимка

Спиране на кърмата с бромокрептин

• Влезте в профила си за да пишете
9 отговора на тази тема

#1 vanina2212

vanina2212

Новороден любопитко

• Потребител
  • Pip
  • 49 Мнения:
  • Мястопловдив

Публикувано 30 December 2010 - 02:39 PM

Здравейте, Г-жо Любенова!Кърмя дъщеря си вече 1год и 3месеца.От 3 дена пия бромокрептин за спиране на кърмата,тъйкато реших да я отбия вече.Пия го сутрин и вечер по 1 но гърдите ми са много напрегнати и твърди,а доктора който ми го изписа не ми дава да си изцеждам.Но така аз се претиснявам да не получа мастит,и ми се изска да се изцедя.За това се обръщам към вас за съвет-да се изцеждам ли ?Каде ще отиде това мляко ако не го изцедя?Много ми е притеснено.Каато си говорих с др майки ,те ми казаха че са се изцеждали,но те без лекарско предписание са го пили,а и техните гърди не са ставали твърди,тъйкато не са имали много мляко.Да не говорим че от тези лекарства ми става много лошо и ми се повръща,но ще го изтрая.

#2 Снежана Любенова

Снежана Любенова

Специалист

• Специалисти
  • PipPip
  • 360 Мнения:
  • МястоСофия

Публикувано 31 December 2010 - 11:22 PM

Здравейте, Ванина,
Поздравления за успешното кърмене. Дали сте страхотен старт на детенцето си.
Периода на отбиване може да има своите неудобства. При рязко отбиване проблем е препълването на гърдите, както се е получило при вас. Пишете, че се притеснявате какво ще се получи с млякото, което остава в гърдите, дали да изцедите гърдите. Препълването на гърдите освен, че е болезнено, може да доведе и до други проблеми, например запушени каналчета или т.нар. бучки. За целта гърдите не се стягат, носят се удобни поддържащи сутиени. Може да изцеждате при силно напрежение в гърдите, но само докато почувствате комфорт, не до край. Целта е в гърдите да остава винаги достатъчно количество кърма, което да задейства хормона локален инхибитор, който служи като спирачка за производството на кърма. Какво се случва с останалото в гърдите мляко, може да прочетете по-подробно тук http://xedra.wordpre...9/afterweaning/
Наред с бромокриптина може да използвате компреси от зелеви листа, те облекчават препълнените гърди. От прясна зелка се взима лист, измива се добре и подсушава, отстранява се дебелата жила, останалата част се надупчва или накълцва, така че да си пусне леко сока. След това се увива гърдата, като зърното и ареолата остават непокрити. Ако държите зелето в хладилника, студенината допълнително ще ви облекчи. Компресите се сменят през 3 часа или като увехне листото. Може да използвате тези компреси 2-3 дни, докато премине напрежението в гърдите.
Също така може да приемате чай от салвия /градински чай/. Той е известен като средство за спиране на кърмата. Традиционната рецепта е да се приготви запарка, като 2 ч.л. от сухата билка се заливат с 2 ч.ч. вряла вода и се оставя да престои поне 20 мин. Така приготвената запарка се пие на глътки през деня. Може да се подслажда по желание.
Пишете, че не се чувствате добре от приема на лекарствата. Може да обсъдите с лекаря си за намаляване на дозата или спиране, като се съчетае със средствата, които съм написала по-горе. Много майки спират образуването на кърма без лекарства, като използват алтернативните методи

#3 vanina2212

vanina2212

Новороден любопитко

• Потребител
  • Pip
  • 49 Мнения:
  • Мястопловдив

Публикувано 01 January 2011 - 05:44 PM

Благодаря ви за бързия и изчерпателен отговор.Днес гърдите ми са значително по спокойни.Желая я ви всичко най- хубаво през Новата година!

#4 vanina2212

vanina2212

Новороден любопитко

• Потребител
  • Pip
  • 49 Мнения:
  • Мястопловдив

Публикувано 04 January 2011 - 05:03 PM

Здравейте Г-жо Любенова,отново имам въпрос към вас.Надявам се, че ни досаждам много с моите въпроси.Вече 8 ден пия бромокриптина едната гърда възвърна почти предишния си вид,но др е твърда все още,сякаш е на вълнички, е не както в началото ,но е все пак е твърда и голяма.Претеснявам се да нямам запушен канал вече.И като я стисна излиза много воднисто мляко,като цвик ако мага така да се изразя.Нормално ли е това?Трябвали да се обърна към мамолог?Прочетох материал който сте ми дала но там не пише колко време ще са в това състояние гърдите ми.Моля ви отговорете ми че ще се побъркам от претеснение.Доктора при който ходя ми каза да не се претеснявам,но той не ми е прегледал гърдите как да съм сигорна че е прав.

#5 da_ra

da_ra

Фея на цветята и росата

• Модератор
  • 4046 Мнения:
  • МястоHalf Here Half There

Публикувано 04 January 2011 - 06:02 PM

В природата отбиването на малките става постепенно и не са нужни каквито и да е медикаменти. Аз лично така и отбих - в рамките на няколко седмици намалих постепенно броя на кърменията и накрая, когато окончателно спряхме да се кърмим, не съм имала никакви притеснения с гърдите. Какво наложи при теб да отбиеш така рязко? Ако е заради работа примерно, ок, макар че може пак сутрешно и/или вечерно време да се продължи още малко (ако не с кърмене, заради приема на лекарства, то с поизцеждане до облекчаване). Личното ми мнение е, че е много по-здравословно за жената да отбие така, както природата го е предвидила, а не по малко остарелите медицински методики с лекарства, носещи риск от куп странични ефекти, които няма да споменавам тук, за да не плаша излишно никого. :mama:

#6 vanina2212

vanina2212

Новороден любопитко

• Потребител
  • Pip
  • 49 Мнения:
  • Мястопловдив

Публикувано 04 January 2011 - 07:05 PM

Здравей da_ra,аз кърмих 1год и 3месеца.Беше останало само вечерното кърмене,Но дъщерями се будеше по 6 7 пъти на вечер и търсише гърдата ми да суче,действаше и успокояващо или по скоро като биберон я ползваше.Това рязко отбиване ли е?Мислих че е е нормално да я отбия сега.И проблема ми е само едната гърда другата се нормализира.

#7 da_ra

da_ra

Фея на цветята и росата

• Модератор
  • 4046 Мнения:
  • МястоHalf Here Half There

Публикувано 04 January 2011 - 07:18 PM

На въпроса ти дали е рязко - и не, и да. Не сте имали много останали кърмения през деня, но за сметка на това нощно време гърдите са били добре стимулирани, да не говорим, че точно тогава нивата на отговорните за производството на кърма хормони са най-високи...

Опитай да облекчаваш с изцеждане проблемната гърда и наистина е по-добре да се обърнеш към мамолог, отколкото към общопрактикуващ лекар, който не е запознат в подробности със спецификата на проблема. Това, че пишеш и в подфорума на специалиста по кърмене към Часът на мама също е много добър вариант. Надявам се г-жа Любенова скоро да се включи с професионален съвет и стискам палци нещата бързо да се оправят. :bighug: :mama: :bighug:

#8 Снежана Любенова

Снежана Любенова

Специалист

• Специалисти
  • PipPip
  • 360 Мнения:
  • МястоСофия

Публикувано 06 January 2011 - 01:06 PM

Здравейте отново, Ванина,
Явно гърдите реагират по различен начин на хапчетата. Проблемната гърда добре я опипайте и ще разберете дали има запушване – може да стои като топка или да бъде с продълговата форма. Използвахте ли нещо от нещата, които ви препоръчах – зелеви компреси, чай от салвия? В момента зелевите компреси на твърдата гърда ще ви се отразят много добре. Бързо ще намалее напрежението.
Да, нормално е да излиза воднисто мляко. Дори може да изглежда като коластра жълтеникаво. Това е съвсем нормално за края на лактацията. Още няколко месеца може да излизат капки кърма при стисване на зърното. Желателно е да не проверявате твърде често.
Ако гърдата все още ви притеснява, най-добре се обърнете към мамолог. Направление за него може да вземете от гинеколог или хирург, а за тях – от личния лекар

#9 vanina2212

vanina2212

Новороден любопитко

• Потребител
  • Pip
  • 49 Мнения:
  • Мястопловдив

Публикувано 09 January 2011 - 08:10 PM

Здравейте отново,искам да се похваля че вече гърдите не са ми напрегнати и вече са доста меки.Не са си възвърнали още предшните форми, но предполагам че и това ще стане бавно.Изтисках се няколко пъти по малко около 20мл от гърда и това ме облекчи доста.Все още пия бромокриптина,но незнам кога да го спра тъйкато сигорно имам още мляко.Единствения дискомфорт който чувствам е че при натиск са ми много болезнени.Утре ще ходя до джипито си за да попитам кога мога да отида на мамолог или дали се налага.Благодаря ви много г-жо Любенова за съветите които ми дадохте,бяха ми от полза.

#10 Снежана Любенова

Снежана Любенова

Специалист

• Специалисти
  • PipPip
  • 360 Мнения:
  • МястоСофия

Публикувано 09 January 2011 - 09:01 PM

Радвам се да науча, че вече с гърдите нямате проблеми :)
Гърдите още няколко дни ще ги чувствате по този начин, все едно са посинени. Това се получава от препълването, което е притискало съседните тъкъни и те са натъртени.
За спирането на хапчетата е най-добре да се обърнете към лекаря. Някакво мляко в гърдите ще остане още няколко месеца, което няма да ви причинява неудобство. При някои майки след 10-12 м все още при стисване се появява някаква капчица. Според източниците след спиране на кърмата е препоръчително да се отиде на мамолог след 4-6 м, когато млечната
жлеза вече е възстановила размерите си от преди забременяването.

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни